15 Milyon Dolarlık Kuantum Bilgisayar Sonunda Satışa Çıkıyor | Ak

BlogBlog
O
15 Milyon Dolarlık Kuantum Bilgisayar Sonunda Satışa Çıkıyor
2017-03-14 949 Görüntülenme

15 Milyon Dolarlık Kuantum Bilgisayar Sonunda Satışa Çıkıyor

Kuantum bilgisayar satışını başlatan D-Wave firması, en yeni kuantum bilgisayarını geçtiğimiz günlerde tanıttı. D-Wave’in yeni gözdesi 2000Q, adından da anlaşılabileceği gibi çalıştırabildiği kübit sayısını 2000’e çıkarıyor. D-Wave’in önceki modeli 2X, 1000 kübit çalıştırabiliyor olmasına rağmen modern zamanların en güçlü bilgisayarlarından biri olarak kabul ediliyordu.

2011 yılından beri kuantum bilgisayar satışına devam eden D-Wave, 2000Q modeli ile birlikte performans sınırlarını yeniden çizmeye hazırlanıyor. Öncülünden binlerce kat daha hızlı olan ve kişisel bilgisayarların ulaşmayı dahi hayal edemeyeceği hızlarda çalışan 2000Q, yaklaşık 15 milyon dolarlık bir değere sahip.

2000Q için henüz resmi bir satış fiyatı belirlenmemiş olsa da, bilgisayarın ilk müşterisinin siber güvenlik uzmanı Temporal Defense System olduğu açıklandı. D-Wave’in mevcut modelleri, hali hazırda Google, NASA, Los Alamos National Laboratory gibi kurumlarda kullanılıyor. D-Wave şimdi bu kurumlarda kullanılan modelleri yükseltme peşinde.

Karmaşa ve süper pozisyon, kuantum bilgisayarların sıradan bilgisayarların asla yapamayacağı büyük ve karmaşık işlemler ve hesaplamaları yapmasını sağlıyor.

Son derece güçlü olan kuantum bilgisayarlar, işlem yaparken kullanıcıya sağladığı kapasitenin tamamını kullanmıyor. Klasik bilgisayarlarda bilgi 0’lar ve 1’ler şeklinde temsil edilirken kuantum bilgisayarlarda bilgi temsil etme süreci kuantum fiziği yasalarına göre gerçekleşiyor. 1’ler ve 0’lar ya da 0’lar ve 1’ler bilgiyi eş zamanlı temsil edebiliyor.En hızlı bilgisayardan 3 bin 600 kat daha hızlı

Yeni Yapılan Araştırma Hacklemenin Mümkün Olduğunu Gösterdi

Bilginin güvenli şekilde aktarılması, tutulması önemli. ların vaatlerinden biri güvenli olması ve lenmemesi oldu. Ancak Ottawa Üniversitesi araştırmacılarına göre kuantum bilgisayarları hacklemek mümkün.

Science Advances'da yayınlanan makaleye göre araştırmacılar bilgi taşıyan fotonları kopyalamayı başardı. Bilim insanları ilk defa bunu gerçekleştirdi. Siber korsanlar, geleneksel bir bilgisayar dosyasıyla kuantum bilgilerini basitçe kopyalayıp yapıştıramaz. Kuantum bilgisi diğer sistemlerle olan etkileşimden etkileniyor. Şimdiye kadar  ve bilgi edinilmesi için herhangi bir yol bilinmiyordu, ama araştırma ekibi bunu tersine çevirdi.

Araştırmacılar doğru kopyalar oluşturabildiler. Bu kopyalar mükemmel değildi (Fizik yasaları tarafından yasaklanıyorlardı), ancak hacklemeye izin verdiler. Bununla birlikte bilim insanları kuantum hacklenmesini önlemek için hangi adımın atılabileceğini de keşfetti.