Reklamın iyisi kötüsü olur mu? | Aklı Şahane Reklam Ajansı, Kreat

BlogBlog
O
Reklamın iyisi kötüsü olur mu?
2017-05-30 890 Görüntülenme

Reklamın iyisi kötüsü olur mu?

Dünya da geleneksel reklam mantığından firmalar ufak ufak sıyrılmaya başladı. Artık hiç kimse “reklamın iyisi kötüsü olmaz” diyemiyor.

Artık eskisi gibi şikayetler firma ile son kullanıcı arasında kalmıyor ve tüm iyi ve kötü yorumlar herkese açık şekilde görülebiliyor haliyle son kullanıcıda tercihlerini yaparken bu yorumları yada puanlamaları baz alıyor. Haliyle sosyal medya reklamları ve Google giderek daha da hassas bir hal alıyor. İmaj ve sıcak satış için sosyal medyanın gücü yadsınamaz ama firmalar bunun ne kadar farkında! Hala çoğu sosyal medyayı “iki tık tık” gibi görseler de durum hiç öyle değil.

İletişim dinamiklerini artık sosyal medya uygulamaları kaplıyor ve herkes o an ne yaptığını göstermeye pek bir meraklı. Peki biz bunu nasıl kalıcı bir reklama dönüştürebiliriz. Öncelikle sosyal medya hesaplarımızın görsel olarak tas tamam ve aktif olduğunu son kullanıcıya göstermeliyiz. Anahtar kelimeler ve bölgesel hedef kitlemizi doğru belirlemeli ulaşmak istediğimiz kitleye göre yada satmak istediğimiz ürüne göre bir yüzde belirleyip ona göre bütçelendirme yapmalıyız. Örneğin bir inşaat firması sahibisiniz ve şantiyeniz 100 daireli bir site, daire başı satış fiyatınız 100.000 tl ise bunun %0.40 gibi bir kısmını sosyal medya ve Google reklamlarına ayırırsanız sadece internetten bile dairelerinizi satmanız mümkün. 2017 yılı verileri göstermektedir ki görsel reklamlarda doğru hedef kitle ve reklam çalışmaları ile 1000 tıklanmanın 2 adeti satışa dönmektedir ve bu da işletmeler için yoğun pazarlama giderlerinden kurtulmak demektir.

Tabii ki sosyal medya önemlidir ve şu an tüm sektörlerin vazgeçilmezi haline gelmeye başlamıştır ama tüm sektörlerde reklam bütçelerini sosyal medya da olduğu gibi %0.40 ile belirlemek hiç doğru değildir. Sosyal medya markanız için markalaşma yolunda kullanılacak reklam çalışmalarından sadece birisidir ve sosyal medyayı sihirli bir sopa gibi görmek doğru değil.

Bir sonraki yazımızda doğru bütçelendirme ile reklam yaparken bile nasıl kar elde edebileceğimizi ve özellikle Ankara reklam ajansları ‘nın ve Ankara reklam pazarının nasıl değerlendirilmesinden bahsedeceğim.


SONRAKİ YAZI :
Norm-al Tasarım...