Sosyal Medya Nedir, Nasil Yapılır? | Aklı Şahane Reklam Ajansı, K

BlogBlog
O
Sosyal Medya Nedir, Nasil Yapılır?
2017-06-28 904 Görüntülenme

Sosyal Medya Nedir, Nasil Yapılır?

Akıllı telefonların artışı ve internet alanındaki gelişmeler ile bize daha çok merhaba diyen Sosyal Medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Önceleri kişisel sosyal medya hesapları ile büyüyen bu pazar, işletmelerinde sosyal medya üzerinde yerini alması ile çok ciddi bir büyüklüğe ulaştı. Bu büyüklüğün ortaya çıkardığı sosyal medya yönetimi ise başlı başına bir iş kolu olarak karşımıza çıkmaya başladı. Ne yazık ki pek çok firma sosyal medya yönetimi konusuda hakim olmadan, bu avantajların nimetlerinden faydalanmak için hazırlıksız ve bilinçsiz olarak kendilerini bu mecralara taşıdılar. Sosyal medya uzmanı gözetiminden uzak, yanlış stratejiler ve eğitimsiz çalışanlar sebebi ile onarılamaz hatalar ve skandallara imza attılar.

Sosyal Medya her ne kadar amatör insanların kendini eğlendirdiği yerler olarak görünse de aslında çok ciddi potansiyelleri olan ve doğrudan satış taktikleri için inanılmaz olanaklar sağlayan satış kanallarıdır. Sosyal medya yönetimi doğru yapıldığında sizlere marka olmanın ve yeni satış kanallarının kapısını açacaktır.

Etkin Sosyal Medya Stratejisi

 • Sosyal medya stratejisi geliştirme
 • Raporlama ve analitikler
 • Ekibinizin eğitimi ve kurumsal hesaplarınızın yönetimi
 • Doğru etkileşim yaklaşımları
 • İçerik pazarlama stratejisi ile paralel sosyal medya aksiyonları
 • Müşterileriniz ve hedef kitlenizin sosyal medya üzerinden izlenmesi
 • Marka imajınızın yönetimi 
 • Etki alanınızın arttırılması
 • Marka fanatiklerinizin oluşturulması
 • Hedef kitle ile etkileşiminizin arttırılması
 • Sektörünüze ve hedef kitlenize uygun sosyal medya mecralarının belirlenmesi
 • Her sosyal medya mecrası için en ideal ve en yüksek geri dönüşüm sağlayan stratejinin markanız için belirlenmesi

Etkili bir sosyal medya yönetiminin olmazsa olmazları varıdır.
 

İçerik Yönetimi. Etkili bir sosyal medya yönetimi, arama motorlarında iyi bir sonuç elde ederek markaya ait ürün ve hizmetlerin tanıtımını arttırırken tüketicinin markaya karşı oluşturacağı algıyı yönetmekte de önemlidir. Halen içerik pazarlaması, sosyal medya yönetim kavramının en önemli unsurudur. Birçok büyük şirketin tüketicilerinin kullanımına sunduğu her bir ürün için farklı mikro siteler ya da sosyal medya hesapları oluşturması bu konunun ne denli ciddiye alındığını kanıtlayan bir olgudur. Paylaşımda bulunurken kelimelerin özenle seçilmesi hem hedef kitlenin daha kolay anlamasını sağlayacak hem de iletişimi güçlü kılacaktır.

Diyalog Yönetimi. Sosyal medyada ne zaman mesaj verme işlemi hedef kitle ile diyalog kurma seviyesine geçerse o denli bu mecrada başarıya ulaşılabilinir. Sosyal mecra ğzerinden verilen mesaj karşı tarafla iletişime geçip bir diyalog halini aldığında ozaman mesafe kat etmiş olur. İyi bir diyalog yönetimi yapmak ve kullanıcılarına değerli olduklarını hissettirmek onalrın marka sadakati konusunda size daha yakın olmalarını sağlayacaktır. Potansiyel müşterilerinizi ve mevcut kullanıcılarınızın bu şekilde özel hissetmelerini sağlayabilir ve her daim yanınızda durmaları mümkün olacaktır.

 

Reklam Yönetimi. Gün geçtikçe internet üzerinden reklamı tercih eden marka sayısının artması, hem arama motorlarının hem sosyal ağların kendi özel reklam platformlarını daha iyi hale getirmek adına yaptığı yatırımlar internet reklam kavramının sosyal medya yönetiminin kalbi haline gelmesini sağladı.  İçerik ve diyalog yönetimi gibi iletişim gücü ile marka sadakatini sağlamaya ek olarak yapılan reklam çalışmaları firmalara olan maliyeti her geçen gün artsa da halen geleneksel medyada yapılan çalışmalara oranla daha az bütçe gerekmekte. Artan talep ve reklam mecra sayısı nedeniyle bu alanda görev yapan yöneticiler ileri derecede bilgi sahibi olduğu tek bir platformda reklam çalışmalarında bulunmasının yanı sıra gelişen reklam ağları üzerinden de yeni stratejiler oluşturuyor.  Doğru reklam çalışmaları markanın internet üzerinden ulaştığı kitleyi iyi analiz ederek onların ihtiyaçlarına yönelik olmalıdır.

 

Analiz:  Sosyal medya veri analizi zaman zaman sıkıntılı bir süreç yaratabiliyor. Yaptığımız çalışmaların ve reklamların etkisini ölçümlemelk ve neticesiniz değerlendirmek adına veri analizi oldukça önemlidir. Sosyal ağların verdiği veriler çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Bunun için bazı araçlar kullanarak sosyal medya analizinizi yapmanız ve daha iyi bir strateji oluşturmanız kolaylaşacaktır.

 

Sosyal Medya isteğinizi elde etmek için çok avantajlı bir mecra….


ÖNCEKİ YAZI :
Kuluçka...