Bilim insanları beyin üzerinde hafızadan bazı anıları silmeyi baş

BlogBlog
O
Bilim insanları beyin üzerinde hafızadan bazı anıları silmeyi başardı!
04.11.2017 19:11:12 740 Görüntülenme

Bilim insanları beyin üzerinde hafızadan bazı anıları silmeyi başardı!

Bilim insanları salyangoz nöronları üzerinde yaptıkları bir araştırma sonucu hafızalarının belirli bölümlerinin silinebileceğini gösterdi.

Mutsuz aşıkların, anılarını silmek için bir deneye katılmasını konu alan Sil Baştan (Ethernal Sunshine of the Spotless Mind) filmini izlemişsinizdir.Bu işin filmle kalmıyacağını işaret eden bir haber, bilim dünyasından geldi. Salyangoz nöronları üzerine yapılan bir çalışma sonucu deneklerin hafızalarının belirli bölümlerinin silinebileceğini gösterdi ve  bilim insanları gelecekte insanlar için de aynı şeyin geliştirilebilir olduğunu düşünüyor.. 

''Sinapslar, hafızanın korunmasından sorumludur."
Kolombiya Üniversitesi Tıp Merkezi Psikiyatri Departmanı nörolojik bilim uzmanı Samuel Schacher düzenlediği konferansta yaptığı açıklamada, "Anılara farklı formlarda katkıda bulunduğu bilinen sinapslardaki, sinaptik güçte uzun süreli değişiklikleri tersine çevirebildik." ifadelerini kullandı. Current Biology'de yayımlanan çalışmada, Kolombiya ve McGill Üniversiteleri Aplysia adı verilen bir deniz salyangozunu kullandılar ve Aplysia'nın belirli türlerde uzun süreli sinaptik anılarını sildiler.

Anksiyete (hafıza kaybı), travma sonrası stres bozukluğu ya da travmatik sorunlarla boğuşan insanların bazı anılarını silmek onlara önemli ölçüde yardımcı olabilir. Ancak bu süreç uzun bir çalışma gerektirdiğinden insanlar üzerine uygulanabilirliği henüz kesinlik kazanmadı.