Facebook'ta Keşfedilen Açıkla İstediğiniz Kişinin Fotoğrafını Sil

BlogBlog
O
Facebook'ta Keşfedilen Açıkla İstediğiniz Kişinin Fotoğrafını Silebilirsiniz!
27.11.2017 20:11:08 760 Görüntülenme

Facebook'ta Keşfedilen Açıkla İstediğiniz Kişinin Fotoğrafını Silebilirsiniz!

İranlı web developer Puya Darabi, bulunduğumuz ayın başlarında Facebook’ta çok ciddi ve tehlikeli bir açık buldu. Bu açık sayesinde, facebookta istediğiniz kişinin  fotoğrafını silebiliyorsunuz. İşlem adımları ise 7 yaşındaki çocuğun bile anlayabileceği kadar basit. Bunu yapmak için ise facebookta yeni anket oluşturma özelliğini kullanmanız yeterli. İşlem adımlarına gelelim:

 

  • Facebook’ta anket oluşturuyorsunuz.
  • Anket oluşturulurken Facebook sunucusuna gönderilen istekteki resim kimliği(veya GIF) ile sosyal medyadaki herhangi bir fotoğrafın görsel kimliği (photo id) rahatlıkla değiştirilebiliyor.
  • Bunu yaptıktan sonra anketi siz oluşturduğunuz için, görseli istediğiniz gibi silebiliyorsunuz. 
  • Ankette yer alan görseli sildiğinizde ise, aynı görsel kimliğine sahip başka birisine ait olan fotoğraf da kolaylıkla siliniyor.
     

Aşağıdaki videoyu izlediğinizde bu işlemin son derece basit olduğunu anlayacaksınız :

 

İranlı web developer Darabi, bu olayı Facebook’a bildirdikten sonra 10.000 $ kazandı. Bu  yöntem sayesinde bir kişinin paylaştığı  tüm fotoğrafları silebilirsiniz. 

Bu açıdan düşünüldüğünde Darabi için verilen 10.000 $ ödülün bir hayli az olduğunu düşünüyoruz.

Aslında bu onun ilk bug bildirme olayı da değil, kendisi daha önce de çeşitli hatalar bildirmişti.

En bilinenleri ise, Facebook’un çapraz site  sahtekarlık  açığı (XSS fake website bug)   olmuştu. Bu açıktan 15.000 dolar kazanan Darabi, daha sonra 2016’da farklı bir açıktan 7.500 dolar daha kazanmıştı.

Bu işte yetenekli olan insanlar, buldukları açıklarla hayatlarını kazanacak kadar paraya sahip olabiliyorlar. Facebookun sürekli bu tarz başarılar gösteren genç girişimciyi gerçekten güvenlik kadrosuna alması gerektiğini düşünüyoruz.