iPhone'unuz Aniden Kapanıp Açılıyor mu, İşte Çözümü Burada! | Akl

BlogBlog
O
iPhone'unuz Aniden Kapanıp Açılıyor mu, İşte Çözümü Burada!
03.12.2017 01:12:10 842 Görüntülenme

iPhone'unuz Aniden Kapanıp Açılıyor mu, İşte Çözümü Burada!

Ios işletim sistemine sahip cihazınız bugün kendi kendine kapanıp açıldıysa eğer, bilin ki bu sorunu tek yaşayan siz değilsiniz.

Apple, can sıkıcı yazılım hataları konusunda oldukça zorlu bir hafta geçirdi. Önce macOS’lerde beliren çıldırtan ‘yönetici bağlantı ekranının çıkmayışı’ sorunu ile karşılaştık. Şimdi de iphonelarda dünya çapında yaşanan bir aksamayla karşı karşıyayız.

Bakalım bunun sebebine : Bildirimler servisindeki bir hatadan ötürü, ana ekranınızla ilgili iOS’in bir parçası olan bölümde çökmeye neden oluyor.

Özellikle günlük bildirimler veren uygulamalar (egzersiz, medikal hatırlatıcı,takvim,  v.b. uygulamalar) bu çökmelere neden oluyor gibi görünüyorlar. Fakat sadece cihazınızın tarih ve saati 2 Aralık 2017 00.15’i geçtikten sonra. Günlük bildirimlere bağlı uygulamalardan kaynaklanıyor gibi görünen bu sorunun tüm telefonlarda görülmediği düşünülüyor. Fakat buna rağmen bu sorundan etkilenen uygulamaların sayısı bir hayli fazla diyebiliriz.

Sorunun çözümü için ne yapılabilir?

Eğer telefonunuzu birkaç dakika için çökme yaşamadan kapatıp açabiliyorsanız ve günlük bildirim gönderen uygulamaları aklınızda tutabilirseniz, Ayarlar>Bildirimler>sorun çıkaran uygulama yı seçip >’Bildirimlere İzin Ver’i kapat yolunu takip edebilirsiniz.

Güncelleme: Cihazınızın resetlenmesine engel olmak için iOS’in yeni güncellemesi olan 11.2 versiyonuna geçiş yapabilirsiniz. Bununla birlikte cihazınızın öncelikle bu güncellemeyi alabilecek durumda olması gerekiyor. 11.2’ye geçtiğinizde tüm bildirimleri yeniden açabilirsiniz.

Yapmamanız gereken şey ise bazılarının tavsiye ettiği gibi tarihi 2 Aralık öncesine almamak. Modern cihazlarda bir çok şey tarihi, şifreleme/sertifikasyon algoritmalarının bir parçası olarak algılarlar. Eğer tarihiniz olması gerekenden farklı bir tarihte olursa , cihazınızdaki iMessage, Facebook, Whatsapp gibi uygulamalar bozulmaya başlar. Cihazınız bütünüyle kilitlenmez ama bir çok uygulama ve oyunlarda tuhaflıklar yaşarsınız. Eğer tarihi değiştirmek zorunda kalırsanız, işiniz bittiğinde ‘otomatik’ ayarına almayı unutmalısınız.