Google YouTubedaki Rahatsız Edici İçerikleri Engellemek için 10.

BlogBlog
O
Google  YouTubedaki Rahatsız Edici İçerikleri Engellemek için 10.000 Personel İşe Alıcak!
09.12.2017 20:12:48 794 Görüntülenme

Google YouTubedaki Rahatsız Edici İçerikleri Engellemek için 10.000 Personel İşe Alıcak!

Google, son dönemde bir hayli  artan  youtubedaki şiddet ve taciz içeriklerine karşı harekete geçti. YouTube CEO'su yaptığı açıklamada YouTube'u bu içeriklerden temizlemek için daha fazla yapay zeka kullanacaklarını ve 10 binden fazla aktif gözlemciyi işe alacaklarını duyurdu.

Şunu diyebiliriz ki Google, son dönemde YouTube’da artan rahatsız edici içerik ve yorumları temizlemek için Facebook gibi agresif hamleler gerçekleştiriyor. 
Video ve yorumları incelemek için binlerce gözlemciyi işe alan şirket, YouTube’dan reklamlarını çeken büyük şirketlerin güvenini yeniden kazanmak için reklamcılık ile ilgili katı kısıtlamalar getirirken aynı zamanda yapay zekayı da geliştirmeyi ihmal etmiyor. 

YouTube CEO'su Susan Wojcicki, bloğundaki yazıda YouTube politikalarını ihlal eden içerikleri tespit etmek için 10 binden fazla kişiyi işe almayı hedeflediklerini açıklarken, kaç kişinin YouTube’daki saldırgan videoları izlediğini açıklamaktan kaçındı.

Bazı kötü niyetli içerik yazarlarının izleyicileri manipüle etmek, yanlış yönlendirmek (clickbait), kızdırmak ya da zarar vermek için YouTube açıklarını kullandığını söyleyen Wojcicki, YouTube güvenlik ekiplerinin sadece son 6 ayda 2 milyon şiddet içerikli videoyu incelediklerini belirtti.

Yorumlar konusunda da artık agresif bir tutum sergileyeceklerini belirten Wojcicki, yeni yorum kontrol araçları geliştirdiklerini, bazı durumlarda yorumların doğrudan kaldırılacağını söyledi. YouTube’un çocuklar için giderek daha da zararlı bir platform olması nedeni ile şirket, kısa zaman önce ‘çocuk dostu’ YouTube Kids platformunu duyurmuştu.