Google Teknolojisi | Aklı Şahane Reklam Ajansı, Kreatif Reklam Aj

BlogBlog
O
Google Teknolojisi
2016-06-30 844 Görüntülenme

Google Teknolojisi

Google’ın bu baş döndürücü gelimesinin altında, sahip olduğu PageRank, Yardımlı Metin (Hypertext) Eşleme Analizi vb. unusurlardan oluşan ve Larry Page’in “tam olarak ne demek istediğinizi anlaya ve tam olarak istediğiniz bilgileri sunan bir hizmet” olarak tanımladığı arama teknoloji yatmaktadır.

  • PageRank Teknolojisi: PageRank, Google’ın web sayfalarını ölçmekte (1 ile 10 arası değer vererek) kullandığı yöntemdir. Yöntemin ana mantığı, bir sayfadan başka bir sayafa verilen link o sayfaya verilmiş bir oy olarak değerlendirme esasına dayanır. Fakat her sayfadan gelen linkler aynı değere sahip değildir.
  • Yardımlı Metin Eşleme Analizi: Google, özgün ve kaliteli içeriklerden oluşan sayfaları öne çıkarabilmek için sayfa içeriklerini de detaylı olarak analiz eder. Sayfadaki tüm içeriği, yazı karakterlerini, başlıkları ve diğer birçok hususu inceler. İçeriği sitenin diğer sayfaları ile de karşılaştırır. Burada amaç, sayfanın aranan sonuca en yakın içeriğe haiz olup olmadığını kontrol etmektedir.

Geçen zaman içinde Caffeine, Panda, Penguin gibi devreye sokulan algoritma güncellemeleri ile gelişmeler devam etmektedir.