Facebook Reklamlarına Whatsappla Mesaj Gönder Butonu Geliyor! | A

BlogBlog
O
Facebook Reklamlarına Whatsappla Mesaj Gönder Butonu Geliyor!
15.12.2017 08:12:53 829 Görüntülenme

Facebook Reklamlarına Whatsappla Mesaj Gönder Butonu Geliyor!

Facebook'un Whatsapp uygulaması üzerinden gerçekleştirmek istediği reklam özelliği nihayet kullanıcılara sunuldu. Artık Facebook'da reklam veren kurumlar, Whatsapp numaralarını buton aracılığıyla reklamlarına ekleyebilecekler.

Eylül ayında Facebook’un ads managera eklenen kod, teknoloji ve reklamcı kitlelerce oldukça konuşulmuştu. İşletmelerin, facebook üzerinde verdiği reklamlarda “Whatsapp mesajı gönder” butonu üzerinden eylem çağrısında bulunan reklamları hayata geçirebileceği de bu sayede tartışma konusu olmuştu. Ancak yine de Facebook Whatsapp'ın doğrudan bir reklam aracı olmayacağı konusunda bir söz verdiği için çoğu insan iddianın asılsız olduğunu düşünüyordu. 

Bugünden itibaren belirli ülkelerde çıkan Facebook reklamlarındaki “WhatsApp mesaj gönder” butonu sayesinde işletmeler artık müşterileriyle WhatsApp üzerinden mesajlaşabileceği ortaya çıktı. Şimdilik başta Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Avustralya ve Asya’nın bir kısmı da dahil yavaş yavaş yaygınlaşan bu özellik, Facebook’un WhatsApp üzerinden gelir elde etmesinin en iyi yolu olmasından öte, sözünü tutmasının da bir yolu olabilir. 

Özelliğin yayınlandığı bölgeler arasında ise şimdilik Avrupa ülkeleri  yer almıyor. Bunun nedeni ise Avrupa’da kişisel verilerin paylaşılmasına yönelik bir yasa çıkmış olması. Belki tüm bu testler tamamlandıktan sonra Facebook bu reklam modelini Avrupa’da da yaygınlaştırabilir. Ancak yine de durum şimdilik kesin değil. Ayrıca ülkemizde bu reklam özelliğinin ne zaman kullanılabilir olacağına dair kesin bir açıklama da sunulmadı.