Güvende Değilsiniz ! Facebook ve Whatsapp Tüm Bilgilerinizi ve Ya

BlogBlog
O
Güvende Değilsiniz ! Facebook ve Whatsapp Tüm Bilgilerinizi ve Yazışmalarınızı Reklam Firmalarına Pazarlamaya Devam Ediyor!
21.12.2017 19:12:49 918 Görüntülenme

Güvende Değilsiniz ! Facebook ve Whatsapp Tüm Bilgilerinizi ve Yazışmalarınızı Reklam Firmalarına Pazarlamaya Devam Ediyor!

Telefon numaralarımız, yazışmalarımız kısaca cihazlardaki mahremiyetimiz Facebook ve ortak paylaşım platformları olan whatsapp, instagram ağları arasında kar amacıyla aktarılıyor. Facebook, 2014 yılında vermiş olduğu gizlilik sözünü hala tutmuyor. Dolayısıyla tepkilerde artmaya devam ediyor.

Bildiğiniz gibi Facebook şirketinin elinde 3 farklı dev marka var. Bunlardan ilki Facebook, ikincisi Instagram ve son olarak WhatsApp . Bu platformlardan üçünü de mutlak kullanmışsınızdır. Yani hem sosyal medya, hem de kişisel mesajlaşma ortamınız aynı şirket tarafından sağlanıyor. Facebook tüm bu hizmetleri ücretsiz bir şekilde verirken nasıl para kazandığını da merak etmişsinizdir mutlaka.

Basit bir araştırma bile bizi bu cevaba ulaştırırken, işin derinine inildikçe durum korkunç bir hal almaya başlıyor. Tüm bilgileriniz, yazışmalarınız dahil bütün aktiviteleriniz, Facebook’un reklam verenlere pazarladığı veriler içerisinde yer alıyor. Zaten firmanın hedeflediği şey de bu, daha çok kullanıcı toplayarak daha çok veri ve daha çok para sahibi olmak. Bu veri aktarımı, aynı zamanda Facebook’un kendi platformları arasında da mevcut. Yani WhatsApp mesajlarınız, Facebook’taki reklamlarınızı ve ilgilendiğiniz içerikleri değiştirebiliyor. Her ikisi de aynı şirketin hizmeti olabilir, ancak bu durum çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor.

Çünkü mesajlarımız kişisel alanımızda bulunuyor ve dijital dünyadaki mahrem bölgemizi oluşturuyor. İşte şirket içi gerçekleştirilen bu veri transferi trafiği çoğu ülkenin üst düzey kurumları tarafından fark edilmeye başlayınca, Facebook’a resmi yaptırımlar uygulanmaya başlandı bile.

Mark Zuckerberg’in sosyal ağı, özellikle Avrupa ülkelerinin tepkisini çeken işler yapıyor. İngiltere’nin başlattığı veri transferini durdurtma baskısına yeni bir katılımcı daha eklendi. Fransadaki Ulusal Veri Koruma Komisyonu (CNIL), ülkesindeki vatandaşlarının internetteki gizliliğini ve haklarını korumak amacıyla hükümete bağlı olarak hizmet veren bir birim. Bu hafta başında Facebook’a resmi bir ihtarname çekti ve WhatsApp’daki kişisel verilen Facebook sitesine veya uygulamasına aktarılmasına engel olmak istedi.

Kurum bu izinsiz veri transferi için, WhatsApp kullanıcılarından izin alınması gerektiğini belirtti. Normal şartlarda sizden izin alınmaksızın otomatik olarak Facebook’a gönderilen bu veriler, CNIL’e göre kullanıcıların temel hak ve özgürlüklerini ihlal ediyor.

Fransa, kendi vatandaşlarının WhatsApp verilerini, Facebook ile paylaşmaları için onay vermeleri gerektiğini düşünüyor. Bu hareket, internet bilinci açısından örnek teşkil eden bir adımdır.

Facebook bu yaptırımdan pek memnun olmasa da paylaşılan verilere dair bir örnek de gösteremiyor. Yani firma şeffaflık ilkesinden git gide uzaklaşmakta.

CNIL yaptığı bildirimde şirketin veri trafiğini kullanıcı onayına sunması için 1 ay vakit tanıdı. Facebook, 2014'te WhatsApp'ı satın aldığında kullanıcıların verilerini kendi uygulamaları arasında paylaşmayacağına dair söz vermişti. Facebook, bu resmi uyarıya uymazsa bir iç soruşturma başlatılacak ve Veri Koruma Kanunu’nu ihalal ettiği gerekçesiyle Fransa’nın ağır yaptırımına uğrayacak.