Mobil Uygulamaların Sizi Gizlice Dinledikleri ve Ne Yaptığınızı İ

BlogBlog
O
Mobil Uygulamaların Sizi Gizlice Dinledikleri ve Ne Yaptığınızı İzledikleri  Ortaya Çıktı!
04.01.2018 11:01:22 1058 Görüntülenme

Mobil Uygulamaların Sizi Gizlice Dinledikleri ve Ne Yaptığınızı İzledikleri Ortaya Çıktı!

The New York Times'ın haberine göre Google Play’de yer alan  250 ve üzeri uygulamanın casusluk yaparak gizlice dinleme yaptığı,  bunun sayesinde kullanıcıların TV izleme alışkanlıklarını izlediği ortaya çıktı. Bu uygulamalar, Alphonso adlı firma tarafından üretilen yazılımı kullanıyor ve bu yazılım özellikle TV şovları, reklamlar ve filmlerdeki belirli ses sinyallerini takip etmek için akıllı telefonunuzun mikrofonunu kullanıyor. Alphonso, sesleri belirlemesinin ardından Shazam'ı kullanarak bu ses parçalarını tanımlıyor ve toplanan bütün bu veriler reklamlarını hedeflerine daha iyi ulaştırmaları için reklamcılara satılıyor.

Snowden filminden hatırlarsanız, "Amerikan hükümetinin "güvenlik" adı altında e-postalara, sosyal medya hesaplarına, cep telefonu mesajlarına, hard disklere, kredi kartı ekstelerine ve hatta bilgisayar kamerasına kadar erişebildiğini öğrenen Edward Snowden, hükümet gizli hesap olmadığını ve tüm bunların gizli kanunlarla yasallaştırıldığını 2013 Haziranı'nda tüm dünyaya duyurur. Snowden o anda “Amerikan tarihinin gördüğü en büyük vatan haini” ilan edilirken aynı zamanda da bir kahramana dönüşecektir...

Hatta bu iddianın doğruluğunu gözlemlemek amacıyla, deneme yapmak için Imobile Game Studios’un Endless 9*9 puzzle oyununu indirilmiş. Uygulamanın yüklenmesi sırasında konum veya mikrofon erişimi için izin istenmemiş.

Belirtilen açıklamalara göre bu uygulama, TV ile ilgili içerikleri ve reklamları göstermek amacıyla, TV izleme detaylarını izlediğini ifade ediyor. Ancak bu bilginin sadece oyunun ayarları içinde yer aldığının altı çiziliyor. Kullanıcıdan uygulamayı yüklemeden önce mikrofon veya kamera erişimi izni alınmıyor.

Bu İlk Casusluk Olayı değil
Tabi ki bu, bir firmanın akıllı telefon mikrofonlarını dinlediği için eleştiri yağmuruna tutulduğu veya suçlandığı ilk durum değil. Geçtiğimiz yıl FTC, Silverpush yazılımını kullanan 12 geliştiriciye uyarıda bulunmuştu. Silverpush yazılımı, benzer bir şekilde kullanıcıların izleme alışkanlıklarını takip ediyordu ancak bu konuda kullanıcıları bilgilendirmiyordu. Bu yılın başlarında da Vizio, FTC ve New Jersey'e 2.2 milyon dolar bedel ödemesi gerekmişti.

Filmi Bile Çekilmişti
Snowden filminden hatırlarsanız, "Amerikan hükümetinin "güvenlik" adı altında e-postalara, sosyal medya hesaplarına, cep telefonu mesajlarına, hard disklere, kredi kartı ekstelerine ve hatta bilgisayar kamerasına kadar erişebildiğini öğrenen Edward Snowden, hükümet gizli hesap olmadığını ve tüm bunların gizli kanunlarla yasallaştırıldığını 2013 Haziranı'nda tüm dünyaya duyurur. Snowden o anda “Amerikan tarihinin gördüğü en büyük vatan haini” ilan edilirken aynı zamanda da bir kahramana dönüşecektir..." 

Uygulama İndirirken İzinlerini Kontrol Edin
Bu durum maalesef sadece filmden ibaret değil. Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz en basit resim çekme uygulaması bile casusluk niteliği taşıyor olabilir. Bunun için uygulama yüklemeden önce uygulama izinlerini kontrol etmeniz gerekiyor. Örneğin : en basit not tutma uygulamasının bile kamera ve mikrofon erişimi istemesi gerçekten şüpheli bir durum.