Dikkat Bitcoin Hesabınız Tehdit Altında Olabilir ! | Aklı Şahane

BlogBlog
O
Dikkat Bitcoin Hesabınız Tehdit Altında Olabilir !
08.01.2018 19:01:30 1148 Görüntülenme

Dikkat Bitcoin Hesabınız Tehdit Altında Olabilir !

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için dijital cüzdan bankacılığı hizmeti veren Electrum üzerindeki mevcut bakiyeleri tehdit eden bir açık keşfedildi.
Bu açık, herhangi bir internet sitesinin tüm bakiyenize sızmasına sebep olabilir.


Google developeri Tavis Ormandy, herhangi bir web sitesinin Bitcoin bakiyelerini çalmasına olanak tanıyan,  kripto para bankacılık sistemi Electrum üzerinde geçerli bir açık keşfetti. Yaptığı bu çalışmanın ardından insanların mağdur olmamaları için en kısa zamanda çevrimdışı (offline) cüzdanlara geçmesini öneren Ormandy, yatırımcılara ve üreticilere ciddi uyarıda bulundu.

Söz konusu açık, Electrum’ın 2.6’dan 3.0.3’e kadar bütün sürümlerini etki altına alıyormuş:

Bitcoin cüzdan Electrum, herhangi bir web sitesinin BTC bakiyenizi hızlıca çalabilmesine olanak tanır. Rapor verecektim ... ama geçen yıl zaten açık bir konu vardı. Bunun çok kritik olduğunu ve birkaç saat içinde yeni bir güncelleme yapmaları gerektiğini bildirdim. Eğer kullanıyorsanız 3.0.4 sürümüne güncelleyin.” dedi

Ormandy'nin tweet'lerini takiben Electrum resmi internet sitesi üzerinden birkaç düzeltme yaptı ve son olarak 3.0.5 sürümlü cüzdanı hizmete soktu.


Güncellemeyle ilgili işlemde Electrum, kullanıcıların bu sürüme kesinlikle ihtiyaç duyduklarının altını çizdi. 
Söz konusu açık, yazılımlarınızı güncellemeyi unutmadığınız sürece zararlı olmuyordu, fakat artık tam olarak ortadan kaldırıldı.

Eğer kripto para bakiyenizi Electrum cüzdanlarıyla saklıyorsanız, şuraya tıklayarak gideceğiniz internet sitesi üzerinden Windows, Mac, Android ve iOS için yayımlanın son sürümleri indirebilirsiniz.