Whatsapp Yazışmalarınız Meğer Sandığınız Kadar Güvende Değilmiş!

BlogBlog
O
Whatsapp Yazışmalarınız Meğer Sandığınız Kadar Güvende Değilmiş!
11.01.2018 11:01:56 3090 Görüntülenme

Whatsapp Yazışmalarınız Meğer Sandığınız Kadar Güvende Değilmiş!

Güvenlik araştırmacılarının yeni keşfi, WhatsApp kullanıcılarını güvenlik konusunda tedirgin etmete başladı. Araştırmacılara göre hackerların WhatsApp'ın şifreleme algoritmasını bypass ederek izinsiz grup sohbetlerine katılması mümkün.

WhatsApp, dünyanın en çok kullanılan sohbet ve sosyal medya uygulamasıdır. Fakat buna rağmen her uygulamada olduğu gibi WhatsApp’ın da bazı açıkları vardır. Almanya’nın Bochum şehrinde bulunan Ruhr Üniversitesi’nden güvenlik araştırmacılarının bulduğu açığa göre WhatsApp grup sohbetlerimizde konuşmaları gizlice dinleyen, izinsiz katılan casuslar olması mümkün olabilir.

Araştırmacıların keşfine göre bir kişi, uygulamadaki açığı kullanarak güvenliği aşabilir ve bir grup sohbetine sessizce dahil olabilir. Bildiğiniz gibi normal şartlarda üye olduğunuz WhatsApp grubuna bir kişi eklendiğinde bildirim alırsınız. Fakat araştırmacılara göre sunucunun mesaj işleme biçimini karıştırarak gruba sessizce dahil olunabiliyor.

WhatsApp’ın iddiasına göre uçtan uca şifreleme bir siber casusun bireysel ya da grup sohbetine dahil olmasını imkansız kılıyor. Fakat Almanya’daki araştırmacıların bulguları kullanıcıların kafasında soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Belki de WhatsApp’ın söz ettiği ‘uçtan uca şifreleme’ sanıldığı gibi aşılamaz bir güvenlik sağlamıyordur.

Bir WhatsApp sözcüsü konu ile ilgili yaptığı açıklamada, WhatsApp grup sohbetlerini gizli misafirlerin dahil olamayacağı şekilde kurduklarını, kullanıcı güvenliği ve gizliliğinin kendileri için çok önemli olduğunu, bu nedenle kullanıcılardan çok az veri topladıklarını ve maksimum güvenlik için gönderilen tüm mesajların uçtan uca şifrelendiğini söyledi.