Tamamen Türk Yapımı Ameliyat Yapabilen Robot Geliştirildi! | Aklı

BlogBlog
O
Tamamen Türk Yapımı Ameliyat Yapabilen Robot Geliştirildi!
15.01.2018 11:01:19 3385 Görüntülenme

Tamamen Türk Yapımı Ameliyat Yapabilen Robot Geliştirildi!

Bir grup mühendis ve doktor ekibin 6 yıllık çalışması neticesinde, ameliyatlarda kullanılmak üzere tasarlanmış Roborto isimli robot geliştirildi.

Samsun'da hastaların kol, bacak kırıkları gibi ameliyatlarda kullanılmak üzere yapay zekaya sahip, kendi kendine ameliyat yapabilen  bir robot geliştirildi. Robot, Samsunlu makine mühendisi Hakan Kahvecioğlu'nun önderliğinde, bir grup mühendis ve hekimin ortak çalışması sonucu 6 yıllık bir süreç sonucunda tamamlandı. Robota "Roborto" ismi verildi. Hakan Kahvecioğlu, robotun yapımında tamamen yerli malzemelerin kullanıldığını, bilgisayar ve elektronik mühendisleri ile ortopedi hekimlerinin yardımıyla, ortopedi ameliyatlarında kullanılmak üzere robotun geliştirildiğini bildirdi. 

Mucit Kahvecioğlu, robot için "Bu sayede ameliyatlar daha kısa süreli ve risksiz yapılabilecek." dedi ve sözlerine şunları da ekledi: "Bir ortopedi hekimi arkadaşımın isteği ve yaşadığı sorun üzerine 6 yıl önce böyle bir çalışma  ya başladım. Kol ve bacak kırıklarında tedavi için çeşitli yöntemler var. Bunlardan biri 'external fixation' denilen dışarıdan sabitleme yöntemi. Hekimler bu yöntemi çok fazla tercih etmemekte, Bu yöntemle hasta daha kısa sürede iyileşme gösteriyor, daha az ilaç kullanıyor ve daha az enfeksiyon kapıyor ancak ameliyatta hekimler sürekli radyasyon ışınlarına maruz kalıyor çünkü bu tip ameliyatlar röntgende kullanılan x ışını  altında gerçekleşiyor. Hekim, bu yöntemi tercih etse bile ışına daha az maruz kalmak amacıyla ameliyatı erken bitirmek istiyor. Aceleyle yapılan ameliyatın başarı oranı da düşük. Geliştirdiğimiz robota yüklediğimiz yazılım ile bu sorunu ortadan kaldırdık. Hekim, ayrı bir odadan kumanda masasında robotun bilgisayarlı mekanizmasını kullanarak ışına maruz kalmadan önündeki ekrandan izleyerek ameliyatını yapabiliyor. İsterse bilgisayara komut verip robot, otomatik olarak ameliyatı kendi yapıyor. Robota yapay zeka yükledik. Bir saç telinin yarı kalınlığındaki alanda bile işlem yapabiliyor."

Geliştirilen robot, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulundan onay alınmasının ardından, bazı hayvanların ortopedi ameliyatlarında test edildi ve başarılı sonuçlar alındı. Robot için Türk Patent ve Marka kurumundan "incelemeli patent" alan mucidimiz Kahvecioğlu, uluslararası Patent İşbirliği Anlaşması için müracaat ettiğini bildirdi. 

Ülkeminizin böyle teknolojiler geliştirmesi gerçekten gurur verici. Umarım testlerde başarılı sonuçlar çıkartan robotumuz, üretim ve kullanım için Sağlık Bakanlığından onay alır ve daha az riskli ameliyatların gerçekleşmesine imkan sağlar.